امروز
1399 دی 30
43 12
}
10 06 99
0 1

زنجیره نامتوازن فولاد

خلاصه :

موضوع ضرایب قیمتی آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در چند ماه گذشته سر و صدای زیادی داشته است. معادن سنگ‌آهن، قیمت‌های تعیین شده را ناعادلانه می‌دانند و در مقابل فولادسازان مدعی‌اند که جز با ثبات نسبت‌های فعلی، قادر به ادامه فعالیت نیستند.


موضوع ضرایب قیمتی آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در چند ماه گذشته سر و صدای زیادی داشته است. معادن سنگ‌آهن، قیمت‌های تعیین شده را ناعادلانه می‌دانند و در مقابل فولادسازان مدعی‌اند که جز با ثبات نسبت‌های فعلی، قادر به ادامه فعالیت نیستند. بازار فلزات از جمله فولاد مدت‌هاست اسیر نرخ‌گذاری دستوری شده است. آسیب‌شناسی‌ها بیانگر آن است که اعمال سیاست‌های کنترلی در بازار فلزات به متضرر شدن تولیدکنندگان، اتلاف منابع و محدود شدن روند توسعه این صنایع منجر شده است اینکه نوسان قیمت آزاد و نیمایی ارز بر بازار اثرگذار است، مطلبی نیست که از نگاه اهالی بازار پنهان باشد، اما به اعتقاد آنها آزادی عمل قیمتی می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که اوضاع بر اساس ساز و کار عرضه و تقاضا به ثبت برسد در همین زمینه «روزگار معدن» در گفت‌وگویی با بهرام شکوری به موضوع داغ این روزهای فولاد پرداخته است، که در ادامه می‌خوانید.

اجبار در پذیرش قیمت‌های جهانی

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره علت عدم رضایت تولید‌کنندگان سنگ‌آهن گفت: امروزه در دنیا هر‌کدام از این زنجیره‌های فولاد از سنگ‌آهن و کنسانتره و آهن‌اسفنجی شروع می‌شود تا خود فولاد و صنایع پایین دستی هر کدام از این زنجیره‌ها در دنیا درحال معامله هستند. و در واقع قیمت عرضه و تقاضا تعادل را تعیین می‌کند درنهایت کشورهای مختلف مثل ایران که در قیمت‌های جهانی تاثیر‌گذار نیستند به اجبار قیمت‌های جهانی را می‌پذیرند. وی ادامه داد: طبیعتا در کشور به لحاظ اینکه در افق سال ۱٤٠٤ به واسطه ذخیره سنگ‌آهنی که در کشور وجود دارد ما آمدیم فولاد را وارد زنجیره کردیم در نتیجه خوب طبیعتا عقل حکم می‌کندکه سنگ‌آهن بیاید و در این زنجیره قرار بگیرد که در ادامه صادراتی برایش انجام نمی‌شود. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه بیان کرد: ایجاد هارمونی در این زنجیره طبیعتا خیلی سخت است زیرا در بخشی از این زنجیره ما مازاد داریم در بخش دیگر کمبود داریم و خب طبیعتا این کمبود‌ها باید با واردات جبران شود و مازاد با صادرات انجام شود. حالا در فولاد ما مازاد داریم شاید خیلی دوستان عکس‌العملی نشان ندهند اما وقتی در سنگ‌آهن یا کنسانتره این اتفاق رخ می‌دهد با عنوان خام‌فروشی معرفی و جلویش را می‌گیرند. به نظرم این مسئله باید طوری ساماندهی شود که ما مازادی را در بخش معدن و صنایع نداشته باشیم در نتیجه تولیدکنندگان هم به اندازه‌ای تولید کنند که در داخل کشور نیازی برای آن محصول وجود داشته باشد.

سرقینی می‌تواند شرایط را بهبود دهد؟

وی درباره بهبود شرایط بعد انتخاب سرقینی به عنوان سرپرست وزات صنعت، معدن و تجارت گفت: بعید می‌دانم که شرابط تغییری کند شاید امروز در جایگاه سرپرست وزارتخانه نگاه‌شان تغییر پیدا کرده باشد ولی اگر همانند دوران معاونت‌شان باشد بعید می‌دانم که ایشان کمکی بتوانند بکنند. شکوری در ادامه درباره انشعاباتی که به تازگی بین انجمن‌ فولاد پیش آمده گفت: این همان ظلمی است که فولادی‌ها به معدنی‌ها و صنایع معدنی روا می‌کنند و این دقیقا همان ظلمی است که در حق صنایع پایین‌دستی فولادروا می‌کنند.

این انشعابات سبب شد که نوردی‌ها که زمانی در انجمن فولاد بودند خودشان را از انجمن فولاد جدا کنند و انجمن دیگری را تشکیل دهند چرا؟ به این دلیل که آنها هم می‌گویند که می‌خواهند همسو با قیمت‌های جهانی بخرند نه بالاتر از قیمت‌های جهانی این محصولات را معامله کنند. شکوری درباره چگونگی افزایش هم افزایی بیشتر بین تولیدکنندگان فولاد گفت: به نظر می‌رسد که ماهم باید با بعضی از این نسبت‌ها که منطق اقتصادی در دنیا دارد هسمو باشیم و محصولاتی که در کشور تولید می‌شود را با یک درصد قیمت پایین‌تر جهانی در کشور معامله کنیم مثلا اگر قیمت کنسانتره عدد A هست باید ۹۰ درصد اون قیمت در کشور معامله شود نه گران تر.
 


بیشتر بخوانید: موج تغییرات در بازار فولاد
 

 


وی ادامه داد همین اتفاق باید در حوزه فولاد و صنایع پایین دستی رخ دهد چون اگر بخواهند صادراتی را انجام دهند طبیعتا باید کلی هزینه ریل و کشتی و حمل‌ونقل زمینی را بپردازند و وقتی دارند به صنایع داخلی می‌فروشند طبیعتا این هزینه حمل‌ونقل را پرداخت نمی‌کنند پس در نتیجه باید با قیمت پایین‌تر جهانی عرضه کنند و اگر این کار را بکنند هم صنایع داخلی رونق پیدا می‌کند و هم محصول به قیمت عادلانه‌تر و منصفانه‌تر از قیمت‌های جهانی به‌دست خریدار می‌رسد. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: به نظر می‌رسد با وجود همه مشکلات و مسائلی که در کشور وجود دارد مانند تحریم ها، نبود ارز، ودرآمدهای مالیاتی کفاف هزینه‌ها را نمی‌کند به نظر من باید راه نجات این کشور توسعه فعالیت‌های اقتصادی است.  همان‌طور حمایت از بخش خصوصی و حمایت از تولید به معنای واقعی اگر سیاست گذاری‌های ما از بخش خصوصی برگرفته شود و از نظرات بخش خصوصی استفاده شود به نظر من می‌تواند هم کشور را نجات دهد و هم برای دولت پشتوانه‌ای قوی باشد.

لیست نظرات

ارسال نظر