امروز
1400 تیر 3
21 11
}
29 08 99
0 0

شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد ابلاغ شد

خلاصه :

ارزان فروشی دستوری فولاد در بورس کالا که از مفاد این شیوه نامه استنباط می شود، قبلا در سال 97 هم تجربه شده و بیش از 50 روز دوام نداشته و پرونده های موسوم به "مابه‌التفاوت" هنوز در شرکت ها باز است.


کامودیتیز نوشت: سنگ‌آهن برنده اصلی شیوه‌نامه: به موجب ماده ۹، صمت مکلف به عرضه سنگ آهن در بورس کالا است و با توجه به کسری عرضه کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در بازار داخلی و اختلاف تا ۷۰٪ قیمت سنگ آهن داخلی و صادراتی، انتظار رشد قابل ملاحظه در قیمت سنگ آهن داخلی می‌رود.


 
قیمت‌های فولاد کشور ضریبی ۸۰٪ از قیمت بین‌المللی حوزه CIS شده و سقف رقابت باز است. با توجه به الزام ۱۰۰٪ تولید در بورس کالا، قیمت‌های داخلی برای محصولاتی از قبیل بیلت، میلگرد و اسلب که مازاد عرضه در آن وجود دارد، به قیمت کف می‌چسبد.

 

بیشتر بخوانید: بررسی تکنیکال فلز آلومینیوم

 
شرکت‌هایی مثل میدکو، فولاد مبارکه، فخوز، کاوه و فخاس که با راه‌اندازی خط تولید کنسانتره آهن و گندله و خرید سهام شرکت‌های معدنی بزرگ وارد بیزینس سنگ آهن شده و یا دارای طرح توسعه در این حوزه هستند، توان مدیریت این ریسک را دارند، لکن بحران در کمین آن دسته از شرکت‌های فولادی است که سنگ آهن و آهن اسفنجی را به قیمت جهانی خریده و شمش فولاد خود را به قیمت ۸۰٪ جهانی می‌فروشند!
 

 دانلود فایل کامل شیوه نامه کلیک

لیست نظرات

ارسال نظر